Arizona, Dana White

Dana White announces full lineup for all four “Fight Island” events in July

The UFC is all set to spend all of July on Fight Island.

UFC President Dana White announced the full lineup of all four cards scheduled to take place at Yas Island ,Abu Dhabi. 

It all starts three title fights at UFC 251 on July 11. Welterweight champion Kamaru Usman defends his belt against challenger Gilbert Burns. 

In the co-main event, Alexander Volkanovski defends his belt against former champion Max Holloway. Petr Yan and Jose Aldo are also set to fight for the vacant bantamweight strap. 

The main card is available on pay-per-views and preliminary cards will simulcast on ESPN and ESPN+.

On July 15, featherweights Calvin Kattar and Dan Ige will headline the second event on Yas Island. Frankie Edgar makes his 135-pound debut when he faces Pedro Munhoz in the co-main event.

A rematch between Deiveson Figueredo and Joseph Benavidez for the vacant flyweight strap will take place on July 18. Benavidez lost by second-round TKO to Figueredo at UFC on ESPN+ 27 on Feb. 29. Figueredo did not win the title due to missing weight a day prior.

A middleweight clash between Jack Hermansson and Kelvin Gastelum will serve as the co-headliner. 

The “Fight Island” series concludes with a middleweight headliner between former champion Robert Whittaker and Dareen Till on July 25. A trilogy with light-heavyweights  Mauricio “Shogun” Rua and Antonio Rogerio Nogueira is the co-main event.

The UFC will put on 47 bouts in the span of 15 days.

UFC 251 Main Card [10 p.m. ET, ESPN+ pay-per-view]:

Kamaru Usman vs. Gilbert Burns – Welterweight title fight

Alexander Volkanovski vs. Max Holloway – Featherweight title fight

Petr Yan vs. Jose Aldo – Vacant bantamweight title fight

Jessica Andrade vs. Rose Namajunas

Amanda Ribas vs. Paige VanZant

Preliminary Card [8 p.m. ET, ESPN/ESPN+]:

Volkan Oezdemir vs. Jiri Prochazka

Elizeu Zaleski dos Santos vs. Muslim Salikhov

Makwan Amirkhani vs. Danny Henry

Leonardo Santos vs. Roman Bogatov

Early Prelims [6 p.m. ET, ESPN/ESPN+]:

Marcin Tybura vs. Alexander Romanov

Raulian Paiva vs. Zhalgas Zhumagulov

Karol Rosa vs. Vanessa Melo

Martin Day vs. Davey Grant

See the full lineup for July 15 below:

 

July 15 Main Card [10 p.m. ET, ESPN+]:

Calvin Kattar vs. Dan Ige

Frankie Edgar vs. Pedro Munoz

Carla Esparza vs. Marina Rodriguez

Abdul Razak Alhassan vs. Mounir Lazzez

Jared Gordon vs. Chris Fishgold

Preliminary Card [7 p.m. EST, ESPN+]

Modestas Bukauskas vs. Vinicuis Moreira

Molly McCann vs. Talia Santos

Ricardo Ramos vs. Lerone Murphy

John Phillips vs. Dusko Todorovic

Tim Elliott vs. Ryan Benoit

Diana Belbita vs. Liana Jojua

 

See the July 18 fight card below:

 

July 18 Main Card [9 p.m. ET, ESPN+]

Deiveson Figuredo vs. Joseph Benavidez – Vacant flyweight title fight

Jack Hermansson vs. Kelvin Gastelum

Marc Diakiese vs. Rafael Fiziev

Ariane Lipski vs. Luana Carolina

Alexandre Pantoja vs. Askar Askarov

Preliminary Card [6 p.m. ET, ESPN+]

Roman Dolidze vs. Khadis Ibragimov

Grant Dawson vs. Nad Narimani

Joe Duffy vs. Joel Alvarez

Brett Johns vs. Montel Jackson

Tagir Ulanbekov vs. Alexander Doskalchuk

Davi Ramos vs. Arman Tsarukyan

Carlos Felipe vs. Serghei Spivac

 

July 25 Main Card

Robert Whittaker vs. Darren Till

Mauricio Rua vs. Antonio Rogerio Nogueira

Alex Oliveira vs. Peter Sobotta

Fabricio Werdum vs. Alexander Gustafsson

Danny Roberts vs. Nicolas Dalby

Preliminary Card

Tom Aspinall vs. Jake Collier

Justin Tafa vs. Raphael Pessoa

Movsar Evloev vs. Mike Grundy

Bethe Correia vs. Pannie Kianzad

Nathaniel Wood vs. Umar Nurmagomedov

Ramazan Emeev vs. Shavkat Rakhmonov

Do Not Sell My Personal Information