Bellator 234, Linton Vassell TKO's Sergei Kharitonov

Linton Vassell TKO’s Sergei Kharitonov in Bellator 234 main event

Bellator 234: Kharitonov vs. Vassell, took place at Menora Mivtachim Arena in Tel Aviv, Israel, and aired Friday, Nov. 15 on Paramount Network, and was simulcast on DAZN, at 9 p.m. ET/8 p.m. CT. Preliminary bouts streamed on Bellator.com, DAZN and globally on the Bellator Mobile App.

Bellator 234: Kharitonov vs. Vassell Main Card
Heavyweight Bout: Linton Vassell (19-8, 1 NC) defeated Sergei Kharitonov (30-8, 2 NC) via TKO (strikes) at 3:15 of round 2
Lightweight Bout: Sidney Outlaw (14-3) defeated Roger Huerta (24-12-1, 1 NC) via unanimous decision (30-27, 30-27, 29-28)
Lightweight Bout: Aviv Gozali (4-0) defeated Zaka Fatullazade (14-9) submission (anaconda choke) at 0:56 of round 1
Welterweight Bout: Haim Gozali (12-6) defeated Artur Pronin (16-4) via submission (heel hook) at 4:12 of round 1
Middleweight Bout: Austin Vanderford (9-0) defeated Grachik Bozinyan (10-4) via unanimous decision (29-28, 29-28, 29-28)

Preliminary Card
Featherweight Bout: Sinead Kavanagh (6-4) defeated Olga Rubin (6-2) via TKO (strikes) at 4:37 of round 2
Welterweight Bout: Robson Gracie Jr. (3-0) defeated Ameer Bashir (0-2) via submission (triangle choke) at 4:39 of round 1
Heavyweight Bout: Adam Keresh (4-0) defeated Vladimir Fedin (15-6, 1 NC) via TKO (strikes) at 3:29 of round 1
Welterweight Bout: Shimon Smotritsky (6-0) defeated Illia Hladkii (3-1) via TKO (strikes) at 2:10 of round 1
Lightweight Bout: Vuqar Keramov (14-3) defeated Gustavo Wurlitzer (22-24, 1 NC) via KO (strike) at 1:29 of round 1
157-lb. Contract Weight Bout: Kirill Medvedovsky (12-7) defeated Akhmed Fararzha (6-2) via submission (guillotine) at 0:46 of round 2
Bantamweight Bout: Raz Bring (5-2) defeated Naziri Daniliuk (2-2, 1 NC) via unanimous decision (30-26, 30-27, 29-28)
Lightweight Bout: Mikail Dulgher (4-1) defeated Ofir Leibel (0-1) via unanimous decision (30-27, 30-27, 29-28)
Bantamweight Bout: Ron Becker (4-2) defeated Artem Kazartsev (0-2) via TKO (strikes) at 2:57 of round 1
Bantamweight Bout: Ben Cohen (1-0) defeated Maksym Tkachuk (0-1) via submission (rear-naked choke) at 3:19 of round 1
Light Heavyweight Bout: Eli Aronov (4-0) defeated Sari Hleihil (2-4) via unanimous decision (30-26, 30-26, 28-27)
Flyweight Bout: Itay Lipszyc (1-0) defeated Itzik Yakobov (0-1) via submission (straight ankle lock) at 2:51 of round 1
220-lb. Contract Weight Bout: Noam Voldman (1-5) defeated Nisim Rozalis (0-2) via split decision (30-27, 28-29, 29-28)
Featherweight Bout: Itay Tratner (1-0-1) vs. Elias Mamadov (1-1-1, 1 NC) ends in a split draw (28-27, 28-29, 28-28)
Welterweight Bout: Tomer Maslis (1-0) defeated David Malka (0-1) via TKO (strikes) at 1:32 of round 3

*Please note that a preliminary welterweight bout between Nika Ben Tuashy (2-0) and Rafael Aronov (1-3) was cancelled due to injury.