Featured Video Play Icon

LIVE RESULTS – FINISHERS SUB ONLY 10 AND LIVE STREAM

Today, Saturday, November 16, 2019, the Finishers Sub Only 10 kicks off at approximately 7:00 PM ET at the Parkview Inn & Conference Center in Allentown, Pennsylvania.

The Finishers Sub Only 10 will feature a 16-man tournament at 185 pounds and a 10-woman tournament at 105 pounds, with the winners of both tournaments receiving a cash prize.  There will also be an undercard stacked with superfight matches and some main card superfight matches to break up the tournament brackets.  You can watch the live stream on the Finishers MMA Youtube and as always, the live stream is completely free for the fans.  Doors open at 6 pm and tickets are available at the door for $40.  Check out the full event schedule below complete with live results updates as the event progresses.

LIVE RESULTS

UNDERCARD SUPERFIGHTS (6 min round – 1 OT round)

145lbs – Liam Crelinsten (Tristar MMA) vs Justin Pack (SJBJJ)
Winner – Pack by escape time in overtime

165lbs – Raoul Audhoe (10P Amsterdam) vs Jeff Napoli (McHugh BJJ)
Winner – Audhoe by heel hook in regulation

140lbs – Chloe Tomlinson (Big Brothers) vs Victoria Weaver (10P Montreal)
Winner – Tomlinson by armbar in overtime

140lbs – Grant Kircher (302 BJJ/Balance) vs Elias Garcia (10P Lombard)
Winner – Garcia by escape time in overtime

115lbs – Chelsea Mapa (Training Ground Jiu-Jitsu and MMA) vs Mayara Diaz (Proving Grounds MMA)
Winner – Mapa by heel hook in regulation

215lbs – Kyle Meyers (SAS) vs Art Garcia (10P Orange County)
Winner – Garcia by mounted triangle in regulation

155lbs – John Lyons (Balance/ 302 BJJ) vs Chris Hearle (Renzo Gracie Bronx)
Winner – Lyons by heel hook in regulation

155lbs – Adam Fritz (10P Richmond) vs George Strunk (Webb BJJ)
Winner – Fritz by heel hook in regulation

175lbs – Francis St-Amour (10P Montreal) vs Rasheed Perez (Renzo Gracie NYC)
Winner – St-Amour by escape time in overtime

205lbs – Wes Levine (10P Vegas) vs Sergio Vilas (Renzo Gracie)
Winner – Vilas by escape time in overtime

125lbs – Cheryl Rock (Serra BJJ) vs Kathryn Egan (Gracie Humaita Philly)
Winner – Rock by escape time in overtime

145lbs – John Vena (Sheridan BJJ) vs Chris Crawford (10P Bethlehem)
Winner – Crawford by heel hook in regulation

125lbs – Jack Stapleton (GF Team) vs Kevin Dantzler (Webb BJJ)
Winner – Dantzler by rear naked choke in regulation

125lbs – Mikey Sanchez (Phage Jiu-Jitsu) vs Eric Naples (RMNU)
Winner – Sanchez by rear naked choke in overtime

155lbs – D-Boy Massington (Rat Pack) vs David Garcia (TAC Team)
Winner – Garcia by heel hook in regulation

185 LB TOURNAMENT FIRST ROUND MATCHES

Chris Shahgholi (10p Long Island) vs Enrique Galarza (Silver Fox)
Winner – Galarza by rear naked choke in regulation

Cory Nazworth (Gracie Humaita Philly) vs Alan Sanchez (10p San Mateo)
Winner – Sanchez by guillotine in regulation

Zack Edwards (10p Bethlehem) vs Steven Barrere (Soca BJJ)
Winner – Edwards by intimidation

Nick Ronan (Renzo NYC) vs Christian Banghart (Vanguard Gym/Big Brothers)
Winner – Ronan by rear naked choke in regulation

Evan Leve (Leve BJJ) vs Michael Carpenter (Work Shop BJJ)
Winner – Leve by heek hook in regulation

Rene Sousa (10p Bethlehem) vs Chioutakos Konstantinos (GK Team)
Winner – Sousa by rear naked choke in overtime

Cory Guitard (10p Montreal) vs Dominic Tabita (Balance Philly)
Winner – Giutard by rear naked choke in overtime

Stanley Rosa (Renzo Gracie Bronx) vs Michael Lugo (Gracie Tampa South)
Winner – Rosa by heel hook in regulation

105 LB TOURNAMENT PIGTAIL MATCHES

Christine Kruse (10p Phoenix) vs Lauren Strausser (10P Ronin)
Winner – Kruse by escape time in overtime

Betty Huang (Toronto NoGi) vs Hailey Mcdevitt (Leve BJJ)
Winner – Huang by kimura in regulation

185 LB TOURNAMENT QUARTER FINAL MATCHES

Enrique Galarza (Silver Fox) vs Alan Sanchez (10p San Mateo)
Winner – Sanchez by rear naked choke in overtime

Zack Edwards (10p Bethlehem) vs Nick Ronan (Renzo NYC)
Winner – Ronan by rear naked choke in overtime

Evan Leve (Leve BJJ) vs Rene Sousa (10p Bethlehem)
Winner – Leve by rear naked choke in overtime

Cory Guitard (10p Montreal) vs Stanley Rosa (Renzo Gracie Bronx)
Winner – Rosa by straight ankle lock in regulation

105 LB TOURNAMENT QUARTER FINAL MATCHES

Christine Kruse (10p Phoenix) vs Cristina Pinto (Silver Fox BJJ)
Winner – Pinto by rear naked choke in overtime

Linda Mihalec (AFS Academy/10p Richmond)  vs Gabby Etzel (The Hive)
Winner – Mihalec by rear naked choke in overtime

Betty Huang (Toronto NoGi) vs Grace Gundrum (10P Bethlehem)
Winner – Gundrum by guillotine choke in regulation

Rawanna DaSilva (Fenix BJJ)  vs Kate Gondales (Proving Ground MMA)
Winner – DaSilva by rear naked choke in regulation

SUPERFIGHT

150 lbs – Devin Vogel (1oP Bethlehem) vs Julio Richiez (Padilla BJJ)
Winner – Vogel by heel hook in regulation

185 LB TOURNAMENT SEMI FINAL MATCHES

Alan Sanchez (10p San Mateo) vs Nick Ronan (Renzo NYC)
Winner – Sanchez by escape time in overtime

Evan Leve (Leve BJJ) vs Stanley Rosa (Renzo Gracie Bronx)
Winner – Leve by escape time in overtime

105 LB TOURNAMENT SEMI FINAL MATCHES

Cristina Pinto (Silver Fox BJJ) vs Linda Mihalec (AFS Academy/10p Richmond) 
Winner – Pinto by guillotine choke in regulation

Grace Gundrum (10P Bethlehem) vs Rawanna DaSilva (Fenix BJJ)  
Winner – Gundrum by armbar from triangle in regulation

MAIN EVENT SUPERFIGHTS (10 min round – 3 OT rounds)

145lbs – JM Holland (10P Bethlehem) vs Zach Green (Gracie Humaita Philly)
Winner – Green by reverse triangle in overtime

170lbs – Kevin Berbrich (10P Poway/10P Freaks) vs Andrew Kochel (Valley Jiu-Jitsu)
Winner – Berbrich by rear naked choke in overtime

185 LB TOURNAMENT FINALS

Alan Sanchez (10p San Mateo) vs Evan Leve (Leve BJJ)
Winner – Sanchez by rear naked choke

Sanchez wins the 185 LB tournament and takes home the cash prize.

105 LB TOURNAMENT FINALS

Cristina Pinto (Silver Fox BJJ) vs Grace Gundrum (10P Bethlehem)
Winner – Gundrum by guillotine choke in regulation

Grace Gundrum wins the 105 LB tournament and takes home the cash prize and is awarded a well deserved brown belt by her coaches, Zach Maslany and JM Holland.

FINISHERS SUB ONLY 10